Iowa High School Sports News by Sports Spotlight - High School - State High School Bowling Qualifiers
Hy-Vee
Iowa's Home For
Live Local Sports
Home  /  About  /  Contact  /  Advertise  /  Links
State High School Bowling Qualifiers

DES MOINES, Iowa - Listed below are the 2014 Iowa high school state bowling team and individual qualifiers in both classes posted by the IGHSAU and IHSAA.  Once again the state championships will be competed at Plaza Lanes in Des Moines.
 

Class 2A Girls Team Qualifiers

Muscatine
Johnston
Waterloo East
Mason City
Bettendorf
Waterloo West
Cedar Rapids Jefferson
Cedar Rapids Prairie
Ottumwa
Des Moines Lincoln

2A Individual Girls Individual Qualifiers

Rebecca Broerman, Mason City
Josie Jacobs, Waterloo East
Bailey Palmer, Ottumwa
Nicole Richardson, Muscatine
Allison Birnbaum, Fort Dodge
Anna Hedges, Davenport West
Kelly Michaela, Bettendorf
Christin Swank, Muscatine
Chelsea Harris, Muscatine
Mallory Madsen, Muscatine
Hanna Duver, Des Moines Lincoln
Brooke Mc Morran, Linn-Mar (Marion)
Makenzie Ruddy, Waterloo West
Savannah Fowler, Cedar Rapids Jefferson
Bethany Ford, Sioux City North
Amber Westemeier, Cedar Rapids Prairie

Class 1A Girls Team Qualifiers

North Scott (Eldridge)
Keokuk
Central Clinton (DeWitt)
Camanche
Western Dubuque (Epworth)
Creston
Knoxville
Denison-Schleswig
Waverly-Shell Rock
Harlan

Class 1A Individual Girls Individual Qualifiers

Hannah Seyb, Keokuk
Shelby Carier, Central Clinton (DeWitt)
Nicole Butlett, North Scott (Eldridge)
Maggie Weber, Columbus Catholic (Waterloo)
Baileigh Swanson, North Scott (Eldridge)
Kayla Horsfield, Western Dubuque (Epworth)
Devon Eddy, Creston
Veronica Weigandt, Central Clinton (DeWitt)
Tasha Glover, Mount Pelasant
Mackenzie Mc Carty, Knoxville
Jessica Londberg, Washington
Maggie Banwarth, Dubuque Wahlert Catholic
Morgan Determan, Camanche
Bre Smith, Marion
Alison Seibel, Camanche
Alyssa Bunge, Vinton-Shellsburg
Nicole Dahleen, Denison-Schleswig
Andrea Greve, Harlan

Class 2A Boys Team Qualifiers

Clinton
Cedar Rapids Jefferson
Dubuque Hempstead
Waterloo West
Davenport North
Linn-Mar (Marion)
Waukee
Fort Dodge
West Des Moines Valley
Southeast Polk

Class 2A Boys Individual Qualifiers

Cameron Hansen, Des Moines North
Tanner Heppner, Clinton
Nathan Wanned, Waukee
Connor Pickering, Linn-Mar (Marion)
Tanner Hansel, Sioux City North
Joseph Raygor, Urbandale
Justin Lanser, Dubuque Hempstead
Brandon Schmitz, Waterloo West
Jarrett Chapman, Davenport West
Adam Morse, West Des Moines Valley
Kyle Kaness, Cedar Rapids Washington
Mason Evans, Des Moines Roosevel
Kolby Melsha, Iowa City High
Austin Kluth, Cedar Rapids Jefferson
Drew Hicks, Johnston
Adam Chellen, Dowling Catholic
Nathan Salzburg, Southeast Polk

Class 1A Boys Team Qualifiers

Mount Pleasant
Maquoketa 
North Scott (Eldridge) 
Western Dubuque (Epworth)
Louisa-Muscatine (Letts)
Waverly-Shell Rock
Sergeant Bluff-Luton
Red Oak
Newton
Cherokee

Class 1A Boys Individual 

Dylan Werner, West Delaware (Manchester)
Darin Hatfield, Creston
Alex Denton, Waverly-Shell Rock
Caleb Miller, Cedar Rapids Xavier
Luke Quinlan, Maquoketa
Clayton Sammons, Mount Pleasant
Riley Smith, DubuqueWahlert Catholic
Blake Eddy, Creston
Karson Smith, Central Clinton (DeWitt)
Blake Smith, Columbus Catholic (Waterloo)
Jacon Boleyn, Columbus Catholic (Waterloo) 
Tim Dau, North Scott (Eldridge)
Seth Masker, Waverly-Shell Rock
Jake Karlzen, Newton
Austin Artwein, Norwalk
Jared Bade, Sergeant Bluff Luton
Nate Dodd, Cherokee

 

 

 

 

 

Iowa High School Bowling

DMOS
Hy-Vee Horizon Athletes of the Week

Ad

Grinnell Mutual Reinsurance
Sports Spotlight Magazine
Newsletter Sign Up